Loading
NZOZ DIAMED Czechowice-Dziedzice ul. Kochanowskiego 4 poszukuje lekarza do pracy w POZ (etat lub godziny kontraktowe) tel. 602 100 145

  Dyżur pełni apteka

  Wydarzenia

  Obserwator

  Facebook

   Wiadomości
18.04.2017Nowy, ogólnodostępny alkomat w komisariacie

We wtorek, 18 kwietnia br. w Komisariacie Policji w Czechowicach-Dziedzicach uroczyście oddano do użytku ogólnodostępny, stacjonarny, samoobsługowy alkomat, z którego może skorzystać każdy z mieszkańców. I nie tylko… Nowoczesne, zakupione przez Gminę Czechowice-Dziedzice za ponad 2,2 tys. zł i przekazane Policji, wyjątkowo dokładne urządzenie ALCOSCAN AL4000 z najnowszej generacji czujnikiem elektrochemicznym i wyświetlaczem LCD o przekątnej 7", o wymiarach 90x412x258 mm i zakresie pomiaru od 0,0‰ do 5,0‰ i dokładności +/- 0,100% przy 0,100‰, , pomoże każdemu zainteresowanemu badaniem szybko, samodzielnie, bezpłatnie, dyskretnie i anonimowo zbadać zawartość alkoholu w wydychanym przez siebie powietrzu.

Warto podkreślić, że badanie alkomatem umieszczonym w holu czechowickiego komisariatu przy ulicy Adama Mickiewicza 1 (tel. 322148810) jest bezpłatne ma charakter w pełni anonimowy - każdy, kto ma ochotę, może przyjść i się zbadać - nie trzeba tego nigdzie zgłaszać, rejestrować ani wpisywać. Wprawdzie każdy może przyjść do dowolnego komisariatu w Polsce i prosić oficera dyżurnego o przebadanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, ale po takim badaniu zawsze pozostaje ślad, gdyż jest to odnotowywane - natomiast korzystanie z alkomatu umieszczonego na ścianie przy wejściu w części ogólnodostępnej naszego komisariatu jest w pełni samoobsługowe i - co nie mniej istotne - bardzo dyskretne.

Korzystanie z urządzenia jest bardzo proste – wystarczy, po naciśnięciu czerwonego przycisku w bocznej ściance alkomatu, uruchamiającego tester, postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Należy wyciągnąć ze specjalnego, wbudowanego podajnika jednorazową słomkę, przystawić w odpowiednio oznaczone miejsce, wdmuchać przez słomkę wydychane powietrze ustami przez 5 sekund i zobaczyć, co (już po około 6 sekundach) zostanie wyświetlone na urządzeniu. Jeśli jest to zielona, uśmiechnięta "buźka" - możemy usiąść za kierownicą. Jeśli wyświetli się któryś z pozostałych, znacznie mniej sympatycznych wyrazem twarzy znaków - pomarańczowy lub czerwony - lepiej nie myśleć o kierowaniu pojazdem.

- Zachęcamy mieszkańców do korzystania z zakupionego przez gminę alkomatu - mówił Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, który - wraz z komendantem czechowickiego komisariatu mł. insp. Piotrem Sołtysikiem, swoim zastępcą Maciejem Kołoczkiem, Przewodniczącym Rady Miejskiej Damianem Żelaznym, Przewodniczącym Komisji Budżetu i Finansów Andrzejem Majem, Przewodniczącym Komisji Samorządności i Porządku Publicznego Kazimierzem Urbańskim, Przewodniczącą Komisji Polityki Społecznej Magdaleną Kubik, a także członkami Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, urzędnikami (w tym Agnieszką Borowską-Paszek - kierowniczką Biura ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom, które dokonało zakupu alkomatu) i policjantami, osobiście testował nowe urządzenie. - To po prostu niezwykle ważny element odpowiedzialnej samokontroli każdego z nas. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy możemy usiąść za kierownicą samochodu, warto przyjść do komisariatu i się "sprawdzić". Nie należy ryzykować bezpieczeństwa i życia - swojego i innych.

Inicjatorem montażu takiego ogólnodostępnego alkomatu w tym miejscu jest komendant naszego komisariatu, który zwrócił się z taką propozycją do naszego samorządu. Burmistrz - wspólnie z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach - pomysł chętnie podjął, a Rada Miejska przyznała środki na zakup alkomatu w budżecie gminy w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w roku 2017. Cała, wspólna inicjatywa, od pomysłu po efekt w postaci udostępnienia urządzenia mieszkańcom, przebiegła błyskawicznie.

- Komisariat jest zlokalizowany w ścisłym centrum miasta i łatwo do niego trafić. W sąsiednim Bielsku-Białej podobne alkomaty są dostępne w budynku Komendy Głównej i w jednym z komisariatów, teraz mamy takie urządzenie i w naszej jednostce, dla naszych mieszkańców - mówił komendant mł. insp. Piotr Sołtysik. - Mam nadzieję, że możliwość skorzystania z alkomatu przysłuży się dokonywaniu racjonalnych decyzji, czy wsiadać jako kierowca do samochodu po spożyciu alkoholu, nawet kilka godzin po, a przez to wpłynie na wzrost bezpieczeństwa na naszych drogach.

Należy pamiętać, że badanie alkomatem jest w pełni bezpłatne. Dobrym zwyczajem jest zamieszczanie podobnych alkomatów przy wyjściach w lokalach gastronomicznych, by wychodzący klienci mogli skontrolować swój stan. W takich miejscach z reguły są to alkomaty, z których korzystanie - choć samodzielne - jest często płatne (np. za złotówkę), ale daje możliwość sprawdzenia, czy na przykład nie wypiło się do obiadu zbyt dużo... Każdy restaurator i właściciel punktu gastronomicznego, w którym jest sposobność spożywania alkoholu przez klientów, powinien rozważyć udostępnienie podobnego testera w swoim lokalu. Zakup takiego urządzenia to spory koszt, ale dla bezpieczeństwa swoich klientów może warto o tym pomyśleć.

Urządzenie bada wydychane powietrze metodą elektrochemiczną, niezwykle pewną w działaniu i bardzo precyzyjną. Automat jest odpowiednio skalibrowany i przetestowany, a także na bieżąco przeglądany i serwisowany.

Rzetelna edukacja publiczna oraz ogólnodostępne, stacjonarne alkomaty pozwalające kierowcom dokonać pomiaru stężania alkoholu w wydychanym powietrzu mają sprawić, że kierowcy będą mogli podejmować świadome decyzje i powstrzymywać się od jazdy samochodem, kiedy nie są na to jeszcze gotowi. W odpowiedzi na zagrożenia w ruchu drogowym wynikające z nietrzeźwości, w naszej gminie realizowany jest Program profilaktyki uniwersalnej "Bezpieczni na drodze" na lata 2017-2020. Celem programu opracowanego w styczniu br. przez Biuro ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach jest uświadomienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego zagrożeń wynikających z jazdy pod wpływem alkoholu. Projekt zakłada edukację społeczną na temat szkód wynikających z nietrzeźwości w ruchu drogowym. Ponadto celem programu jest podniesienie świadomości mieszkańców gminy na temat działania alkoholu na organizm człowieka, metabolizmu alkoholu oraz czasu, jaki musi minąć, aby po spożyciu móc bezpiecznie prowadzić pojazd, a także skłonienie do refleksji i zachęcenie do reagowania w sytuacjach, gdy jesteśmy świadkami łamania prawa.

PM (UM Czechowice-Dziedzice)

Archiwum wiadomości

 
  Polecamy

  Fotoreportaże
Copyright © 2003/2013 • Serwis używa plików cookies • Materiały zamieszczone na tej stronie stanowią własność autorów portalu • KONTAKT