Loading
NZOZ DIAMED Czechowice-Dziedzice ul. Kochanowskiego 4 poszukuje lekarza do pracy w POZ (etat lub godziny kontraktowe) tel. 602 100 145

  Dyżur pełni apteka

  Wydarzenia

  Obserwator

  Facebook

   Wiadomości
25.08.2017Nowa Miejska Biblioteka Publiczna

Znana jest już koncepcja funkcjonalno-przestrzenna dla zadania „Budowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach”. Wiemy zatem jak gmach nowej siedziby czechowickiej biblioteki będzie wyglądał, zarówno na zewnątrz, jak i w środku oraz w jaki sposób usytuowany zostanie na działce, na której powstaje.

Koncepcja została przygotowana w oparciu o wytyczne, które wykonawcy przedstawiła Miejska Biblioteka Publiczna. Na zlecenie firmy HB-UNIBUD, która – przypomnijmy - zrealizuje zadanie w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, przygotowała ją pracownia architektoniczna Susuł & Strama Architekci Sp. z o.o. z Oświęcimia. Przyjęcie koncepcji pozwala na rozpoczęcie prac nad ostatecznym projektem budowlanym obiektu.

Budynek nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach został zaprojektowany w formie zwartej, prostopadłościennej bryły. Elewacje frontowe budynku - północna i wschodnia - ukształtowane zostały w formie kolumnady z cofniętą ścianą elewacji, tworząc w ten sposób dwukondygnacyjne, zadaszone podcienia. Poprzez podcięcie fragmentu parteru elewacji południowej utworzony został zadaszony taras. Budynek biblioteki został zaprojektowany jako dwukondygnacyjny, o wysokości 9,5-11m.

foto1

Budynek o powierzchni około dwóch tysięcy metrów kwadratowych składa się z dwóch stref funkcjonalnych. Pierwsza to zlokalizowana w zachodniej części budynku strefa administracyjno-biurowa, z wydzieloną częścią techniczną, znajdującą się na parterze budynku. Druga to strefa obsługi użytkownika. Hol główny budynku biblioteki (dzięki przeszklonym ścianom widoczny z zewnątrz) stanowi dwukondygnacyjna przestrzeń, pełniąca funkcję reprezentacyjną, wystawową, jak również foyer dla sal konferencyjnych, dostępnych bezpośrednio z tej przestrzeni. W głębi, pod antresolą, znajduje się salonik prasowy w formie kawiarenki. Przyległy trakt komunikacyjny, przebiegający wzdłuż elewacji, ze względu na odpowiednio dobraną szerokość, daje możliwości wystawiennicze. Wykreowana w ten sposób przestrzeń daje duże możliwości adaptacyjne w organizacji różnego rodzaju wystaw, spotkań, czy też w ramach normalnego funkcjonowania obiektu. W bezpośrednim sąsiedztwie saloniku prasowego znajduje się zewnętrzny taras.

foto2

Wypożyczalnia główna, znajdująca się na antresoli, jest widoczna z przestrzeni holu. Sala spotkań oraz sala warsztatowa stanowią wspólną przestrzeń, wydzieloną po przez mobilne oddzielenie (rozsuwana ścianka), dające możliwość podziału pomieszczenia zależnie od potrzeb. Na parterze budynku znajduje się dział dziecięcy oraz ogólnodostępne zaplecze sanitarne. Wypożyczalnia główna, czytelnie, internetowa, muzyczna i ogólna znajdują się na piętrze budynku. W budynku projektowanej biblioteki istnieje możliwość zmieszczenia ok. 230 m.b. regałów dla przestrzeni wypożyczalni i czytelni oraz dla dwóch magazynów łącznie 130 m.b. regałów przesuwnych.

foto3

Przeszklenia ścian zewnętrznych od strony wejścia głównego sprawiają, że nowy budynek MBP wydaje się być otwarty na osoby z zewnątrz. W zamyśle twórców koncepcji, nowa biblioteka ma wręcz swoją otwartością niejako zapraszać potencjalnego czytelnika w swoje progi. Dzięki zaprojektowanym podcieniom latem promienie słoneczne nie będą jednak operowały bezpośrednio na szyby, co znacznie ułatwi klimatyzowanie pomieszczeń. LED-owe oświetlenie otoczonych kolumnadą podcieni oraz całej bryły budynku, pozwoli natomiast na lepsze wyeksponowanie jego walorów architektonicznych po zmroku.

Teren pod inwestycję znajduje się przy ulicy Paderewskiego w Czechowicach-Dziedzicach. Budynek został zlokalizowany w zachodniej części działki, na lekkim wzniesieniu. Projektowany park został usytuowany od wschodniej strony działki oraz w przestrzeni otaczającej budynek biblioteki. Bezpośrednio przed budynkiem, równolegle do ulicy Paderewskiego, powstanie parking dla samochodów osobowych, składający się z 32 miejsc postojowych.

foto4

Główne wejście do parku zaprojektowano w narożniku działki od strony ulicy Jana Sobieskiego. W ramach parku przewidziano przestrzenie funkcjonale dla różnych grup użytkowników: skatepark, siłownię zewnętrzną, plac zabaw. Z wejścia głównego do parku ścieżki rozchodzą się w układzie promienistym, główny trakt w formie placu, prowadzi bezpośrednio do wejścia głównego budynku biblioteki. W ramach placu zaprojektowana została fontanna oraz siedziska w formie terenowych schodów, przesłoniętych tzw. trejażem. Od wschodniej strony parku, w bezpośrednim sąsiedztwie z zabudową mieszkaniową, przewidziano nasadzenia drzew.

I etap inwestycji obejmuje realizację budynku biblioteki i bezpośrednio przyległego terenu. II etap inwestycji obejmie - w przyszłości - realizację parku miejskiego na pozostałej części terenu inwestycji. Nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach będzie kosztowała 8 975 000,00 złotych brutto. Obiekt ma być gotowy do 30 kwietnia 2020 roku.

Dzięki skutecznej aplikacji o środki zewnętrzne – inwestor - czyli Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach, uzyskała dofinansowanie zadania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, priorytet II, Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 – nabór III. Kwota dofinansowania to 2 miliony złotych, czyli maksymalna wysokość środków, o które mogły wnioskować startujące w konkursie biblioteki. Warto w tym miejscu dodać, że nasza biblioteka znalazła się w ten sposób w wąskim gronie 20 bibliotek z całej Polski, a o ministerialną dotację na rozmaite remonty, przebudowy, czy choćby tylko zakup wyposażenia, aplikowało przeszło 200 placówek bibliotecznych! Dzięki pozyskaniu tych środków, w budżecie gminy pozostaną dwa miliony złotych.

ŁP (UM Czechowice-Dziedzice)

Archiwum wiadomości

 
  Polecamy

  Fotoreportaże
Copyright © 2003/2013 • Serwis używa plików cookies • Materiały zamieszczone na tej stronie stanowią własność autorów portalu • KONTAKT