Loading
NZOZ DIAMED Czechowice-Dziedzice ul. Kochanowskiego 4 poszukuje lekarza do pracy w POZ (etat lub godziny kontraktowe) tel. 602 100 145

  Dyżur pełni apteka

  Wydarzenia

  Obserwator

  Facebook

   Wiadomości
23.02.2018Urządzenia oczyszczające powietrze dla maluchów

Nowoczesne, wysokiej klasy urządzenia oczyszczające powietrze zakupione zostały dla Żłobka Miejskiego oraz gminnych przedszkoli publicznych w Czechowicach-Dziedzicach. Ich zadaniem jest redukcja poziomu zanieczyszczeń w miejscu, w którym najmłodsi mieszkańcy naszej gminy spędzają większość dnia.

Oczyszczacze z powodzeniem neutralizują również zanieczyszczenia pyłowe PM2,5, mogące się dostać do pomieszczeń z zewnątrz, wraz z zanieczyszczonym przez smog powietrzem.

Trzy takie urządzenia, z których dwa dodatkowo mają funkcję nawilżania, a latem mogą posłużyć również jako chłodzący wnętrze klimatyzer, trafiły najpierw do Żłobka Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie o jakość i czystość powietrza w salach dla maluchów dbają już od połowy miesiąca.

– Ze względu na przebywające u nas małe dzieci, u których często występują alergie oraz zwiększona wrażliwość na suche powietrze, kupiliśmy urządzenia, które poza tym, że oczyszczają powietrze, również je nawilżają. Ponadto w naszych pomieszczeniach, które usytuowane są na pierwszym piętrze, na pewno sprawdzi się latem jedna z dodatkowych funkcji urządzenia - klimatyzacja ewaporacyjna. Dla potrzeb naszych dzieci zakup tych urządzeń to inwestycja w ich zdrowie – mówi dyrektor Żłobka Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach Sylwia Klimek Karas która podkreśla, że na ten, niezaplanowany wcześniej w budżecie placówki zakup, dzięki przychylności Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta, uruchomiono środki z rezerwy budżetowej w wysokości sześciu tysięcy złotych. Zakupiono sprzęt bardzo dobrej jakości, posiadający wymagane certyfikaty, a parametry urządzeń są dopasowane do powierzchni oczyszczanych pomieszczeń.

W tym tygodniu urządzenia oczyszczające powietrze pojawiły się również we wszystkich 13 przedszkolach prowadzonych przez Gminę Czechowice-Dziedzice oraz w oddziałach przedszkolnych działających przy czterech szkołach podstawowych. 17 urządzeń o łącznej wartości piętnastu tysięcy złotych zakupionych zostało przez Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Czechowicach-Dziedzicach.

Zalety urządzeń oczyszczających powietrze, zwłaszcza w salach, w których czas spędzają w grupach małe dzieci, trudne są do przecenienia. Każdy człowiek robi średnio 900 wdechów na godzinę. Wprowadzamy do płuc ok. 7,5 litra powietrza na minutę, czyli ponad dziesięć tysięcy litrów powietrza na dobę. Szkodliwe pyły zawarte w powietrzu obniżają odporność dziecka i zwiększają ryzyko zachorowania. Oczyszczacz powietrza usuwa tymczasem do 99,97 proc. typowych alergenów unoszących się w powietrzu, takich jak: bakterie, wirusy, pyłki, kurz, roztocza oraz sierść zwierząt.

Nie bez znaczenia – zwłaszcza teraz w sezonie grzewczym – jest zdolność urządzenia do usuwania z powietrza cząsteczek PM2,5. Cząsteczki PM2,5 są bardzo groźne dla zdrowia każdego z nas, a zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia są najbardziej szkodliwe spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych. Cząsteczki te, to nic innego jak drobnocząsteczkowy pył zawieszony w powietrzu, który jest niewidzialny dla nas, gdyż jego cząsteczki mają średnicę nie większą niż 2,5 mikrometra. Do pomieszczeń mogą się one tymczasem dostawać z zewnątrz, w trakcie ich wietrzenia (otwieranie okien) oraz stale - poprzez wentylację.

ŁP (UM Czechowice-Dziedzice)

Archiwum wiadomości

 
  Polecamy

  Fotoreportaże
Copyright © 2003/2013 • Serwis używa plików cookies • Materiały zamieszczone na tej stronie stanowią własność autorów portalu • KONTAKT