Loading
NZOZ DIAMED Czechowice-Dziedzice ul. Kochanowskiego 4 poszukuje lekarza do pracy w POZ (etat lub godziny kontraktowe) tel. 602 100 145

  Dyżur pełni apteka

  Wydarzenia

  Obserwator

  Facebook

   Wiadomości
30.10.2018Zapraszamy na uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości

Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny zapraszają na uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Czechowickie uroczystości związane ze Świętem Niepodległości potrwają dwa dni, a ich kulminacyjnym momentem będzie odsłonięcie odbudowanego Pomnika Wolności, który stanął na nowym Skwerze Stulecia.

Wyjątkowo uroczyste świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęło się w Czechowicach-Dziedzicach już w październiku. Na placu Jana Pawła II otwarto wystawę plenerową pt. „Nasza Niepodległość”. Wystawa została przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic i Urząd Miejski.

Na dwudziestu planszach zaprezentowano Legionistów z Dziedzic, Czechowic i okolic, którzy walczyli o niepodległość naszej ojczyzny. Oglądając wystawę można zapoznać się także z historią pierwotnego Pomnika Wolności, który stał naprzeciw dworca kolejowego i został zburzony przez Niemców w 1939 roku.

Wystawa rozpoczyna miejskie obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Program tych obchodów prezentujemy na plakacie. Kulminacyjnym momentem uroczystości będzie odsłonięcie odbudowanego Pomnika Wolności, który stanął na nowym Skwerze Stulecia. Wydarzenie to będzie miało miejsce 10 listopada o godzinie 16.00. Uroczystość zakończy III Czechowickie Śpiewanie z Czwórką, które rozpocznie się jeszcze na Skwerze Stulecia, a zakończy w Szkole Podstawowej nr 4.

W organizację obchodów włączyły się też lokalne stowarzyszenia. Zachęcamy do skorzystania z przygotowanej przez nich oferty. Jednostka Strzelecka 3028 Związku Strzeleckiego Strzelec OSW organizuje zawody strzeleckie o puchar Burmistrza Czechowic-Dziedzic. Zawody odbędą się na strzelnicy pneumatycznej firmy Akces, przy ulicy Zielonej 11. Szczegóły organizacyjne można znaleźć tutaj: https://www.facebook.com/js3028osw/.....

Ciekawie przedstawia się także propozycja przygotowana przez 1 Środowiskową Drużynę Harcerzy Starszych im. Wydzielonej Organizacji Dywersyjnej Armii Krajowej „Wachlarz”. Harcerze przygotowali grę terenową dla mieszkańców miasta. Jej szczegóły prezentowane są na blogu drużyny pod adresem: http://1wachlarz.blogspot.com/p/blog-page.html

Kolejną atrakcją będzie rekonstrukcja historyczna z okresu II wojny światowej, którą przygotowuje Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Beskidy”. W parku miejskim Lasek zaprezentuje się kilkudziesięciu rekonstruktorów. Będzie można skosztować grochówki z kuchni polowej. Po rekonstrukcji na placu w Lasku odbędzie się ceremonia nadania nowego sztandaru czechowickiemu Hufcowi ZHP.

Tradycyjnie będzie można uczcić Święto Niepodległości udziałem w biegach. Rozpoczną dzieci i młodzież sobotnimi zawodami biegowymi na stadionie MOSiR. Natomiast w niedzielę już po raz 27. wystartuje Bieg Niepodległości ulicami miasta na dystansie 10 km.

Uroczystości zakończy Galowy Koncert Jubileuszowy organizowany przez Miejski Dom Kultury oraz wernisaż wystawy filatelistycznej z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania jubileuszu odzyskania niepodległości.

plakat

 

foto

WP/UM, ŁP (UM Czechowice-Dziedzice)

Archiwum wiadomości

 
  Polecamy

  Fotoreportaże
Copyright © 2003/2013 • Serwis używa plików cookies • Materiały zamieszczone na tej stronie stanowią własność autorów portalu • KONTAKT