
| Rondo "Solidarności"
Burmistrz Marian Błachut, poseł do sejmu RP Stanisław Szwed, oraz działacze „Solidarności” lat -80-tych - Zbigniew Stryczek i Krystyna Jurczyk odsłonili w dniu 14 września br. tablicę nadającą nazwę „Solidarności” rondu w zbiegu ulic J. Słowackiego, J. Piłsudskiego oraz Niepodległości.
W uroczystości uczestniczyły władze samorządowe Czechowic-Dziedzic, Powiatu Bielskiego, posłowie na Sejm RP – M. Nykiel. S. Szwed, S. Pięta, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie – M. Tyrna oraz działacze i ludzie „Solidarności”.
Jako pierwszy zabrał głos przewodniczący Rady Miejskiej - Marek Kwaśny, który przypomniał pokrótce o inicjatywie grupy Terenowej Sekcji NSZZ „Solidarność”, oraz radnych z Klubu Rodzina-Prawo-Wspólnota, by uczcić fakt istnienia ruchu społecznego „Solidarność”, który był jednym z największych wydarzeń w historii naszego narodu ostatnich lat w walce o wolną i demokratyczną Polskę. Podziękował wszystkim radnym głosującym za przyjęciem uchwały nadającej rondu w centrum miasta imię „Solidarności”. Marcin Tyrna – nawiązywał do historii "Solidarności" oraz do współczesnych zawirowań wokół działaczy związanych z ruchem społecznym lat 80-tych.
Swój głos, bardzo osobisty, bo odwołujący się do codziennej walki o „Solidarność” zabrała Krystyna Jurczyk. – Tu się urodziłam, z tym miastem związane jest moje życie osobiste i zawodowe, tu wspólnie z ludźmi dobrej woli tworzyliśmy „Solidarność”. Nie chcę wymieniać nazwisk ani funkcji, bo najważniejsze są ludzkie odruchy, które tworzyły Solidarność. Pomagaliśmy sobie wzajemnie, wspieraliśmy tych, którym pomoc była potrzebna. Dla internowanych i ich rodzin szukaliśmy adwokatów, zbieraliśmy pieniądze, by opłacić grzywny, które na naszych działaczy nakładały ówczesne władze, m.in. za zapalenie znicza pod pomnikiem św. Floriana – patrona hutników. Wieszaliśmy plakaty, uczestniczyliśmy w mszach za ojczyznę, co było również przejawem odwagi i patriotyzmu. Teraz nadszedł czas, by spisać wszystkie wspomnienia, wierzę, że to nastąpi, bo nie wolno zapomnieć o tym, że historię tworzyli i mieszkańcy naszego miasta – robotnicy, nauczyciele, młodzież szkolna, adwokaci, lekarze księża.
Po wystąpieniach zaproszonych gości ks. proboszcz Karol Psurek z parafii pw. NMP Królowej Polski poświęcił rondo, a następnie dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy z nazwą ronda.
Źródło : UM Czechowice-Dziedzice
|