Loading
NZOZ DIAMED Czechowice-Dziedzice ul. Kochanowskiego 4 poszukuje lekarza do pracy w POZ (etat lub godziny kontraktowe) tel. 602 100 145

  Dyżur pełni apteka

  Wydarzenia

  Obserwator

  Facebook

   Wiadomości
22.04.2013XVII Marsz Ekologiczny

19 kwietnia 2013 r. odbył się w Czechowicach - Dziedzicach XVII MARSZ EKOLOGICZNY z okazji Dni Ziemi. O godzinie 9.30 na Placu Jana Pawła II przy fontannie przed Urzędem Miejskim zebrały się dzieci z  dziewięciu placówek naszego miasta. Przyszły przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 2, nr 3, nr 5, nr 8, nr 9, nr 11, Przedszkola Katolickiego, Prywatnego Przedszkola „Drugi Domek” oraz uczniowie klasy 1 ze Szkoły Podstawowej nr 4, by zamanifestować konieczność ochrony naszej Planety Ziemi i swoją troskę o nią. Dzieci jak zwykle przyszły z transparentami i rekwizytami nawiązującymi do tematyki ekologicznej oraz nazwy przedszkola. Na Placu Jana Pawła II zaroiło się od kolorowych kwiatów, motylków, żabek, słoneczek, balonów. Z dziećmi spotkali się przedstawiciele Urzędu Miejskiego: zastępca Burmistrza Maciej Kołoczek, Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny, naczelnik Wydziału Strategii, Rozwoju i Promocji Grzegorz Wąsik oraz Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Bernadetta Klimek. Rozmawiali z dziećmi na temat ekologii i ochrony środowiska, podkreślając rolę, jaką mogą one spełniać i wyrażając nadzieję, że będą zawsze pamiętały o tym, czego się uczą, by nie śmiecić, segregować odpady, nie niszczyć przyrody i dbać o swoje środowisko.
Pogoda w tym roku nie była zbyt łaskawa, strasząc porannym deszczykiem. Mimo to dzielni najmłodsi mieszkańcy naszego miasta nie ulękli się, wykorzystując przerwę w opadach wiosennego deszczu i stawili się jak zwykle w komplecie pod Urzędem Miejskim przy fontannie. Szczególnie ciekawie prezentowały się uodpornione na deszcz przez żółte peleryny dzieci z przedszkola „Drugi Domek”.
Wspólnie z Damianem Żelaznym wszystkie dzieci zaśpiewały piosenkę „Słoneczko dzisiaj późno wstało”, prosząc by się rozchmurzyło i zapewniając sobie przyjazną pogodę. Pięknym wierszykiem o ekologii powitały wszystkich zebranych dzieci z grupy maluchów z PP2. Były też inne piosenki o przyrodzie i o wiośnie, o Planecie Ziemi i „Duszkach leśnych”, które sprzątają las i pilnują, by nikt  w nim nie śmiecił. Każda placówka przedstawiła swoją piosenkę. Dzieciom oprócz opiekunów towarzyszyli rodzice oraz mieszkańcy Czechowic - Dziedzic, którzy zainteresowani tym swoistym happeningiem ekologicznym przyszli popatrzeć co się dzieje i dołączyli do zebranych. W tym roku jego świadkami była również grupa młodzieży - uczniów Zespołu Szkół Technicznych im. St. Staszica („Resortówka”) oraz ich kolegów - gości z Niemiec, którzy byli w tym czasie z wizytą w Urzędzie Miejskim.
Na koniec spotkania Maciej Kołoczek i Damian Żelazny wręczyli przedstawicielom placówek dyplomy za udział w Marszu ufundowane przez Burmistrza oraz słodkie niespodzianki. Bernadetta Klimek wręczyła dzieciom piękne nagrody książkowe, ufundowane przez Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Czechowicach - Dziedzicach. Goście, przedstawiciele mediów oraz każda placówka, zostali udekorowani Orderami Ekologa, wykonanymi przez PP2.  
Spotkanie przy fontannie oraz marsz ulicami miasta zwracały uwagę przechodniów na zagadnienia ekologiczne i Święto Ziemi. Najmłodsi mieszkańcy edukowali więc dorosłych.
Po spotkaniu przy fontannie starszaki z PP2, PP5, PP8, Przedszkola Katolickiego i Prywatnego Przedszkola „Drugi Domek” przeszły (w tym roku) do Przedszkola Katolickiego, gdzie odbył się tradycyjny MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS WIEDZY EKOLOGICZNEJ. Pozostałe dzieci wróciły do swoich placówek. Najdalej miały dzieci z PP3, które na Marsz przyjechały autobusem miejskim, nie przestraszyły się deszczu, za co należy im się specjalna pochwała.
Każde przedszkole do konkursu wystawiło trzyosobowe drużyny, zmieniające się do każdego zadania. Dzieci odpowiadały na pytania, musiały rozwiązać zadania praktyczne, np. posegregować surowce wtórne, narysować jak dbają o Ziemię, rozpoznać po smaku z jakiego owocu zrobiony jest sok. Wszystkie dzieci wykazały się dużą znajomością zagadnień przyrodniczych i ekologicznych. W nagrodę każda grupa  otrzymała piękne nagrody książkowe, ufundowane przez Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Czechowicach - Dziedzicach oraz Dyplom.
    Inicjatorem Marszu i głównym organizatorem było Przedszkole Publiczne Nr 2, które przed szesnastu laty wspólnie z PP5 i PP8 rozpoczęło tak obchody Dni Ziemi. Potem dołączały kolejne placówki.
O bezpieczeństwo uczestników Marszu dbali jak zwykle przedstawiciele Straży Miejskiej, również udekorowani orderami ekologa.  
    W każdej szkole i przedszkolu odbywały się też inne zajęcia i projekty o tematyce ekologicznej. Nauczyciele cały rok zwracają uwagę na zagadnienia ochrony przyrody i środowiska, kształtowanie postaw i zachowań proekologicznych.
Marsz Ekologiczny jest zawsze zwieńczeniem tych starań i pokazaniem na szerszym forum dziecięcych działań, okazją do edukacji ekologicznej spotykanych w drodze na Marsz dorosłych.  
    Dzieci już dziś zapraszają serdecznie wszystkich mieszkańców naszego miasta do udziału wraz z nimi  w XVIII MARSZU EKOLOGICZNYM. Do zobaczenia za rok.

Autor : U.S.

Archiwum wiadomości

 
  Polecamy

  Fotoreportaże
Copyright © 2003/2013 • Serwis używa plików cookies • Materiały zamieszczone na tej stronie stanowią własność autorów portalu • KONTAKT