Loading
NZOZ DIAMED Czechowice-Dziedzice ul. Kochanowskiego 4 poszukuje lekarza do pracy w POZ (etat lub godziny kontraktowe) tel. 602 100 145

  Dyżur pełni apteka

  Wydarzenia

  Obserwator

  Facebook

   Wiadomości
04.05.2013Nie zasuwaj. Jutro akcja „Prędkość”

Jutro od 6.00 do 22.00 w całym województwie policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania „Prędkość”. Akcja ma na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a w szczególności przestrzegania przepisów dotyczących limitów dozwolonych prędkości.

Głównymi przyczynami wypadków drogowych w Polsce, niezmiennie od wielu lat jest nadmierna prędkość jazdy. Ku przestrodze, ponownie prezentujemy Państwu spot reklamowy „Nie Zasuwaj” przygotowany przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w ramach kampanii „Prędkość zabija. Włącz myślenie”. Badania przeprowadzone w ramach tego przedsięwzięcia przez ośrodek badawczy TNS Pentor, pokazały, że według 65% Polaków przekraczanie prędkości jest w Polsce powszechnie akceptowane. Ponadto jazda z prędkością 10 – 30 km/h ponad limit wydaje im się całkowicie bezpieczna*. Apelujemy o rozsądek!

W trakcie działań policjanci wykorzystają wszystkie dostępne urządzenia do pomiaru prędkości, laserowe mierniki prędkości, pojazdy wyposażone w urządzenia do rejestracji zachowań uczestników ruchu drogowego tzw. wideorejestratory. Podczas akcji, mundurowi będą sprawdzać prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, kontrolować stan trzeźwości kierujących, sprawdzać wyposażenie samochodu oraz wymagane dokumenty.
Na pobłażanie w tym dniu nie mogą liczyć także kierujący czy pasażerowie nie korzystający z obowiązkowych pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, bądź nieprawidłowo przewożący dzieci.

CZY WIESZ, ŻE...Zapięte pasy bezpieczeństwa w momencie uczestniczenia w wypadku drogowym to najczęściej jedyna szansa na przeżycie.

Pasy bezpieczeństwa mają istotny wpływ na łagodzenie skutków wypadków drogowych. Mogą przyczynić się do uratowania zdrowia i życia wielu osób. Niestety nie wszyscy pamiętają o ich zapinaniu. Warto jednak przypomnieć kilka podstawowych zasad związanych ze stosowaniem pasów bezpieczeństwa.

1. Zderzenie samochodu jadącego z prędkością 80 km/godz. ze stałą przeszkodą np. drzewem, słupem czy stojącą ciężarówką, jest niemal zawsze śmiertelne dla osób znajdujących się w samochodzie. Całkowicie bez szans jest osoba, która nie zapięła pasów bezpieczeństwa. Zdarzenie trwa ułamki sekundy, a śmierć przychodzi z prędkością pocisku.

  • po 0,026 sekundy od początku wypadku zderzak i przód samochodu jest już zgnieciony, a niezapięty pasami kierowca kontynuuje ruch z prędkością 80 km/godz.;
  • po 0,039 sekundy kierowca wraz z siedzeniem zostaje uniesiony o 15 cm;
  • po 0,044 sekundy uderza klatką piersiową w kierownicę;
  • po 0,050 sekundy opóźnienie działajace na osobę 80 razy przewyższa masę ciała;
  • po 0,068 sekundy ciało kierowcy uderza w deskę rozdzielczą z siłą 6 ton;
  • po 0,092 sekundy głowa kierowcy uderza w przednią szybę;
  • po 0,100 sekundy, ciało kierowcy po uderzeniu w kolumnę kierownicy, wypada na zewnątrz wybijając przednią szybę – obrażenia powodują śmierć na miejscu!
  • po 0,110 sekundy wrak auta zaczyna się cofać;
  • po 0,150 sekundy w miejscu wypadku zalega cisza.

2. Stosowanie pasów bezpieczeństwa przez osoby siedzące z przodu zmniejsza o 45% ryzyko powstania obrażeń śmiertelnych, natomiast ciężkich nawet do 50%.

3. Przy zderzeniu czołowym, nawet przy prędkości nie uznawanej za niebezpieczną, rzędu 64 km/h, może dochodzić do przeciążeń do 30 g (przyspieszenie 30 razy większe niż przyspieszenie ziemskie). Wtedy mężczyzna o wadze - 84 kg będzie oddziaływał na przedni fotel lub/i innych pasażerów tak, jakby jego masa wynosiła 2,5 tony (84 kg x 300m/s2 = 25 200 N)

4. Zapięte pasy, wiążąc kierowcę z autem, umożliwiają lepsze wyczucie pojazdu i zwiększenie precyzji kierowania.

5. Poduszka powietrzna zabezpiecza całe ciało i głowę przed urazami tylko w przypadku stosowania pasów bezpieczeństwa, a właściwie ustawiony zagłówek chroni szyję.

6. Zapięte pasy w momencie wypadku drogowego to najczęściej jedyna szansa na przeżycie. Z przeprowadzonych na świecie badań wynika, że 50% ofiar śmiertelnych wypadków drogowych mogłaby żyć, gdyby w chwili zdarzenia miały zapięte pasy!

DANE: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Źródło : KWP Katowice

Archiwum wiadomości

 
  Polecamy

  Fotoreportaże
Copyright © 2003/2013 • Serwis używa plików cookies • Materiały zamieszczone na tej stronie stanowią własność autorów portalu • KONTAKT