Loading
NZOZ DIAMED Czechowice-Dziedzice ul. Kochanowskiego 4 poszukuje lekarza do pracy w POZ (etat lub godziny kontraktowe) tel. 602 100 145

  Dyżur pełni apteka

  Wydarzenia

  Obserwator

  Facebook

   Wiadomości
30.11.2014Bp Roman Pindel poprowadzi rekolekcje adwentowe

Sesję weekendową w Domu Rekolekcyjnym Księży Jezuitów w Czechowicach-Dziedzicach w dniach od 19-21 grudnia br. poprowadzi bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, profesor biblistyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Temat rekolekcji poświęcony jest Bożemu przemawianiu i nawiązuje do słów proroka Ozeasza (Oz 2,16): „Dlatego oto Ja zwabię ją i wyprowadzę na pustynię, by przemawiać do jej serca”.

Jak wyjaśniają organizatorzy sesji, jej celem ma być uczenie się słuchania Pana w codzienności przez wydarzenia, Słowo Boże i natchnienia. Nauczycielami będą ci, którzy nas poprzedzili w wierze i w dojściu do domu Ojca, biblijne postacie, święci i ludzie nam współcześni. Sesję tworzą konferencje, homilie, czas na modlitwę i medytację.

Sesja rozpocznie się w piątek o godz. 16.30 i zakończy w niedzielę o godz. 12.00. Więcej szczegółów na www.czechowice.deon.pl

Dom Rekolekcyjny Księży Jezuitów w Czechowicach-Dziedzicach został otwarty 8 grudnia 1905 roku, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Działalność domu była odpowiedzią na apel papieża Leona XIII, wzywającego do duszpasterstwa robotników zagrożonych komunizmem.

Rozwijającą się pracę rekolekcyjną przerwano 2 września 1939 roku, kiedy to dom został zamieniony przez Niemców na „mały obóz koncentracyjny”, głównie dla kobiet i dzieci. Jezuitów aresztowano i wywieziono do Dachau. Zakonnicy powrócili do placówki w 1945 roku. Dom wyremontowano i ponownie rozpoczął on swoją działalność.

Aby nie dopuścić do przejęcia budynku przez władze komunistyczne, w 1951 roku przy kaplicy rekolekcyjnej bp Stanisław Adamski erygował nową parafię. Od tej pory prowadzi się tu zarówno pracę rekolekcyjną, jak też duszpasterstwo parafialne.

W 1988 roku, w 50. rocznicę kanonizacji i sprowadzenia do Polski relikwii św. Andrzeja Boboli, został poświęcony plac pod budowę nowego kościoła pod jego wezwaniem. W 1998 roku świątynię konsekrował ordynariusz bielsko-żywiecki bp Tadeusz Rakoczy.

W 2005 jezuici czechowiccy uroczyście obchodzili stulecie Domu Rekolekcyjnego św. Józefa. Do stałej ekipy placówki należą: dyrektor domu, o. Kazimierz Trojan SJ, o. Józef Augustyn SJ, O. Andrzej Niczypor SJ, o. Jacek Paluchniak SJ oraz s. Renata Jasnowska SDS. Bp Pindel jest wieloletnim współpracownikiem domu.

W domu prowadzone są rekolekcje 30-dniowe (ignacjańskie), kapłańskie, małżeńskie, dla referentek powołaniowych, oraz sesje weekendowe i kursy przedmałżeńskie.

Źródło : Diecezja Bielsko-Żywiecka

Archiwum wiadomości

 
  Polecamy

  Fotoreportaże
Copyright © 2003/2013 • Serwis używa plików cookies • Materiały zamieszczone na tej stronie stanowią własność autorów portalu • KONTAKT